Google, özel günlerde hazırladığı doodlelara bir yenisini ekledi. 2016 Paralimpik Olimpiyatları için özel logo hazırlandı. Peki Paralimpik Olimpiyatlar nedir?

Google Paralimpik oyunları doodle olarak ekranına taşıdı! Türkiye'den 79 sporcunun katılacağı Rio 2016 Paralimpik Olimpiyatları bugün itibariyle başlıyor? Peki Paralimpik Olimpiyatları nedir? İşte dev organizasyon hakkında merak edilen detaylar...

"Doodle" olarak adlandırılan özel tasarımlı logolar, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor.

Paralimpik Oyunlar 1948'deki az sayıda II.Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından 2008'de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir. Paralimpik atletlerle Olimpiyatlarda yarışan atlerler aynı şartlarda mücadele etmelerine rağmen Paralimpik Oyunlarla Olimpiyat Oyunları arasına büyük bir bütçe farkı vardır. 1988 Seul Yaz Oyunları ve 1992 Albertville Kış Oyunlarından bu yana Paralimpik Oyunlar Olimpiyat Oyunları ile aynı tesislerde yapılmaktadır.

Rio 2016 Paralimpik Oyunları Başladı

Brezilya'da bugün başlayan 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda 4 bin 148 sporcu, 23 branşta madalya mücadelesi verecek.

Rio Paralimpik bugün başladı ve 18 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek kapanış töreniyle sona erecek. Oyunlarda 160 ülkeden, 4 bin 148 sporcu madalya arayacak. Sporcular, okçuluk, atletizm, bocce, durgunsu kano, yol bisikleti, pist bisikleti, binicilik, 5'li futbol, 7'li futbol, golbol, görme engelliler judo, halter, kürek, yelken, atıcılık, oturarak voleybol, yüzme, masa Tenisi, triatlon, tekerlekli sandalye basketbol, tekerlekli sandalye eskrim, tekerlekli sandalye tenis ve tekerlekli sandalye ragbi branşlarında yarışacak.

2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda 528 madalya dağıtılacak. Oyunlar boyunca erkeklerde 265, kadınlarda 225, çiftlerde ise 38 madalya sahiplerini bulacak.

Rusya'nın oyunlardan men edilmesi nedeniyle artan kotalar diğer ülkelere branşlara göre verildi. Judo ve atıcılıktaki sporcu sayıları ise henüz oluşturulamadı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları